„СТУДЕН КЛАДЕНЕЦ - ДИВИТЕ РОДОПИ" - ЛЯТО 2018
Wildlife фотография, Пейзажна фотография
7 - 10 Юни 2018 г.
с техника Canon и Sigma
Организатори:
Сдружение Фото Клуб „Осмо Изкуство"
Туристическа агенция Стил Травъл
Със съдействието на:
Канон България
Фотографски системи - официален дистрибутор на Sigma, LensCoat, BlackRapid, Lowepro и Joby за България
Фотопленерът ще се проведе от 7 до 10 юни 2018 г.
Дните 8-ми юни /петък/ и 9-ти юни /събота/ са предвидени за снимане на птици и диви животни от укритиeто на ДУ "Студен кладенец".
Укритието, коeто ще ползваме има общ капацитет 7-8 човека на ден.
Всеки участник в пленера ползва укритие през един от дните за снимане - 8-ми юни или 9-ти юни. Запълването на местата в укритията става по реда на записването.
На укритие "Студен кладенец" може да се снимат основно белоглави лешояди, скален и морски орел, както и други дневни и нощни грабливи птици. По това време на годината има шанс за снимане и на вълк, чакал и лисица. В деня, в който не снима от укритие, всеки участник може да използва времето за снимане на елен лопатар и благороден елен, на зубър, диви коне тарпани, и други животни в обитаващи района на ДУ "Студен Кладенец", както и за пейзажна фотография в района на стопанството и язовира. При повече късмет ще можем да снимаме и кълвачи, пчелояди, синявица, белочела сврачка и др.
Ако броя на желаещите да снимат от укритие през втория ден е по-малък от капацитета на укритието е възможно участници ползвали укритието през първия ден да влязат и през втория ден, срещу допълнително заплащане - за подробности виж края на програмата, раздел "цената не включва".
Осигурена е подходяща техника за снимане на птици със съдействието на Канон България и Фотографски системи - официален представител на Sigma и Lenscoat за България.
Осигурена техника:
SIGMA
Телебективи Sigma за Canon и Nikon байонет.
150-600/5.0-6.3 DG OS HSM SPORTS
150-600/5.0-6.3 DG OS HSM CONTEMPORARY
100-400/5.0-6.3 DG OS HSM CONTEMPORARY
Телеконвертори Sigma TC-1401 и TC-2001
120-400 mm DG OS HSM
CANON
Телеобективи с фокусни разстояния от 300 до 800 мм.
Фотокамери Canon подходящи за wildlife фотография.
Забележка: Желаещите да ползват фотокамери Canon, трябва да си носят карти памет от типа CompactFlash и Secure Digital.
LensCoat
Укрития за wildlife фотография и неопренови камуфлажни и защитни калъфи за обективи.
ДРУГИ
За придружителите и тези, които искат да наблюдават птиците ще има осигурени и бинокли и зрителна тръба.
Участниците в пленера ще могат да използват осигурената от Канон и Сигма техника, като е нужно да си носят само памет (CompactFlash и SecureDigital), за да снимат с нея.
При слънчево време добрите условия за снимане на птици се запазват до около 12.00 ч. по обед. При влошаване условията за снимане групата напуска укритието по определен ред и продължава деня със снимки на други места. При облачно, но сухо време условията за снимане обикновено се запазват и през втората половина на деня. В този случай снимките могат да продължат до вечерта.
НАСТАНЯВАНЕ
Настаняването се извършва в Ловен дом „Петлите" и Ловен дом „Крояци" в района на ДУ "Студен Кладенец".
За първи път участниците в пленера ще могат да използват настаняване на къмпинг. До сградата на Ловен Дом "Петлите" е осигурена заградена поляна за разпъване на палатки. Поляната е заградена с ограда, за да не могат свободно придвижащите се животни в стопанството да влязат на територията на къмпинга и се обезпаразитява редовно. На разположение на къмпингуващите участници в пленера са две бани с тоалетни в "Ловен Дом "Петлите". Желаещите да бъдат настанени на къмпинг трябва да си носят палатки и всичко необходимо за нощувки под открито небе на брега на язовир "Студен Кладенец.
ЛЕКТОРИ
Наши консултанти и водачи в света на дивата природа ще бъдат известният еколог - специалист по дивата природа и wildlife фотограф Иво Зафиров и дългогодишните организатори на wildlife фотопленери Светослав Драгиев и Борислав Тончев, както и колегите от ДУ "Студен Кладенец" - специалисти по опазването на видовете в района на стопанството.
ПРОГРАМА
7 юни - Четвъртък
14:00 - 15:00 - Пристигане и настаняване на участниците в Ловен дом „Петлите" и Ловен дом „Крояци" намиращи се на територията на ДУ "Студен Кладенец".
15:00 - Акредитиране на участниците в пленера - фоайето на Ловен дом "Петлите".
15:30 - 16:30 - представяне на техниката предоставена за пленера от Canon и Sigma - конферентна зала на Ловен дом "Петлите"
- представяне на фотокамери и обективи Canon подходящи за wildlife фотография.
- представяне на обективи и фотокамери Sigma подходящи за wildlife и пейзажна фотография.
- представяне на камуфлажни укрития и калъфи за обективи LensCoat за wildlife фотография и ползата от използването им.
16:30 - 18:30 - време за запознаване на участниците със спецификите на техниката предоставена от Canon и Sigma за ползване по време на пленера. Възможност за изпробване на техниката и въпроси към представителите на Canon, Sigma и LensCoat. Целта е участниците да са максимално запознати с техниката преди да влязат в укритието за снимане.
18:30 - 20:30 - Запознаване участниците с добрите практики и различните похвати за снимане на диви животни и птици. Инструктаж презентация за спецификата на снимане на диви животни от укритие и със специални маскировъчни средства, и с видовете, които могат да се срещнат в района на пленера. Лектор: Иво Зафиров.
20:30 - Време за вечеря
8 юни - Петък
04:00 - за участниците заявили снимане от укритие през този ден - отпътуване за укритие "Студен Кладенец".
04:30 - 05:00 - Настаняване в укритието.
Начало на снимачния ден. Края на снимачния ден се определя от условията за напускане на всяко от укритията представени пред участниците по време на презентациите на 7 юни вечерта.
- за участниците, които не снимат от укритие през този ден - възможност за обиколка на стопанството, снимане на елен лопатар и благороден елен, на зубър, диви коне тарпани и други животни обитаващи района на Дивечовъден участък "Студен Кладенец", както и за пейзажна фотография в района на стопанството и язовира. Ще бъдат използвани и възможностите за снимане на синявица, кълвачи, пчелояди, белочела сврачка, папуняк и др. Възможно е да бъде организиране специална обиколка на стопанството с водач и транспорт организиран от домакините - не е включена в цената на пленера и се заплаща допълнително.
Най-късно около 19:00 ч. - събиране на всички групи в Ловен дом „Петлите". Време за прожекция на кадри заснети през деня и тяхното обсъждане с лектора Иво Зафиров и организаторите Борислав Тончев - БДЗП и Светослав Драгиев - Фотоклуб "Осмо изкуство"
Около 20:30ч. - Време за вечеря
9 юни - Събота
04:00 - за участниците заявили снимане от укритие през този ден - отпътуване за укритие "Студен Кладенец".
04:30 - 05:00 - Настаняване в укритието.
Начало на снимачния ден. Края на снимачния ден се определя от условията за напускане на всяко от укритията представени пред участниците по време на презентациите на 7 юни вечерта.
- за участниците, които не снимат от укритие през този ден - възможност за обиколка на стопанството, снимане на елен лопатар и благороден елен, на зубър, диви коне тарпани, и други животни обитаващи района на Дивечовъден участък "Студен Кладенец", както и за пейзажна фотография в района на стопанството и язовира. Ще бъдат използвани и възможностите за снимане на синявица, кълвачи, пчелояди, белочела сврачка, папуняк и др. Възможно е да бъде организиране специална обиколка на стопанството с водач и транспорт организиран от домакините - не е включена в цената на пленера и се заплаща допълнително.
Най-късно около 19:00 ч. - събиране на всички групи в Ловен дом „Петлите". Време за прожекция на кадри заснети през деня и тяхното обсъждане с лектора Иво Зафиров и организаторите Борислав Тончев - БДЗП и Светослав Драгиев - Фотоклуб "Осмо изкуство".
Около 20:30 - Гала вечеря за всички участници в пленера. Официално закриване на пленера!
10 юни - Неделя
9:00 - 13:00- Свободно време. Възможност за организиране на кратък преход за снимки в района на ДУ "Студен Кладенец".
13:00 - 14:00 - Обяд - за желаещите
14:30 - Отпътуване
ЗАПИСВАНЕ И УСЛОВИЯ ЗА УЧАСТИЕ
Местата за участие в пленера са ограничени и попълването им става по реда на подаването на заявка и заплащане на такса участие. Попълването на местата в укритиeто също става по реда на подаване на заявката за участие.
Желаещите да участват в пленера, трябва да попълнят онлайн формата за записване и в тридневен срок да направят авансово плащане в размер на 50% от таксата за участие, след което ще получат потвърждение, че заявката им е приета.
Краен срок за записване - 31 май 2018 година.
Краен срок за плащане - 1 юни 2018 година.
Последен срок за записване и заплащане на 100% такса участие: 1 юни 2018 год., или до изчерпване на местата.
Записването може да стане ТУК !
Цена за участие - 330 лв.
Цена за участие със спане на къмпинг начала - 260 лв.
Цена за участие за членове* на фотоклуб "Осмо изкуство" - 300 лв.
Цена за участие за членове* на фотоклуб "Осмо изкуство" при спане на палатка - 230 лв.
Цена за участие без ползване на укритие - 270 лв.
Цена за участие без ползване на укритие със спане на къмпинг начала - 200 лв.
Цена за участие без ползване на укритие за членове* на фотоклуб "Осмо изкуство" - 240 лв.
Цена за участие без ползване на укритие за членове* на фотоклуб "Осмо изкуство" при спане на палатка - 170 лв.
* Членове на фотоклуб "Осмо изкуство" - притежатели на клубна карта или участвали в предишни мероприятия)
Фотографите, притежатели на клубна карта или участвали в предишни мероприятия на Сдружение "Фотоклуб Осмо изкуство" трябва при попълването на формата за записване за настоящето мероприятие да посочат номера на клубната си карта или да отбележат, че са участвали в предишни мероприятия в полето "Забележка".
ЗАПЛАЩАНЕТО НА 100% ОТ СУМАТА ТРЯБВА ДА СЕ ИЗВЪРШИ НАЙ-КЪСНО ДО 1 ЮНИ 2018 год!
Фотопленерът ще се проведе при минимум 10 записани участници.
Важно: При записване за участие в пленера задължително трябва да посочите:
1. Желаете ли да снимате втори ден от укритието, ако има такава възможност. Втория ден снимане от укритие не е включен в цената на пленера и се заплаща допълнително.
2. Марката техника, с която работите.
3. Какъв тип настаняване избирате?
Гореописаната информация трябва да бъде записана в полето "допълнителни услуги по избраната програма" в онлайн формата за записване.
Цените са за настаняване в двойни и тройни стаи.
Поради ограничените места за настаняване възможността за настаняване в единични стаи е НЕЖЕЛАТЕЛНА. Ако все пак желаете да сте настанени сами в стая направете запитване към организаторите за стойността на доплащането.
Отделно е посочена цената за участие в пленера с ползване на къмпинг място, където участниците в пленера могат да опънат палатка. За тях е подсигурено оградено пространство за палатки. За желаещите да нощуват на палатка Ловния дом разполага с две бани и тоалетни.
Плащане:
по банков път по сметка:
"СТИЛ ТРАВЕЛ" ЕООД
Про Кредит Банк, клон Младост
IBAN:BG61PRCB92301015455824
BIC:PRCBBGSF
или в брой в офиса на туристическа агенция Стил Травел - София, бул, "Васил Левски" 8.
Цената включва:
- 3 нощувки в Ловен дом „Петлите", Ловен дом „Крояците" или на палатка в специално подсигурено пространство до Ловен дом „Петлите" с включена закуска или сух пакет(закуска) за деня, в който ползват укритие (желаещите да нощуват на палатка трябва да си носят палатка и всичко необходимо за организирането на палатков лагер.)
- Ползване на укритиe „Студен Кладенец" в един от двата снимачни дни на пленера -деня е по избор на участника.
- Подхранване пред укритията за снимане през двата дни.
- Ползване на техника, предоставена от Канон България и Фотографски системи - официален дистрибутор на Sigma, LensCoat, BlackRapid, Lowepro и Joby за България.
- Инструктаж от опитни wildlife и пейзажни фотографи, както и помощ и съвети от тях по време на снимачния процес.
- Участие в пленера с право на ползване на всички екстри, които са осигурени за участниците.
Цената не включва:
- Транспорт, обеди и вечери, лични разходи
- Доплащането за обяд и вечеря по предварителна заявка и с уточнено меню е 40.00лв. на ден. Обядът включва супа, основно ястие, десерт, безалкохолна напитка и хляб. Вечерята включва салата, предястие, основно ястие, десерт, безалкохолна напитка и хляб. Задължително трябва писменно да ни уведомите ако имате някакви специфични изисквания към храната.
- В ловните домове на територията на ДУ „Студен Кладенец" не се предлага храна на свободна консумация.
- Втори ден снимане от укритие - 60.00лв. на човек при минимум 5 снимащи.
Допълнителни услуги:
- Пешеходен преход с еководач по екопътека през Бойник планина - 4 часа, 35.00 лв. на човек при минимум 2-ма участници.
- Пешеходен тур „По следите на вълка"- 115.00 лв. до 3-ма участника, за групи над 4-ма по 35.00 лв. на човек - включва водач, търсене на следи от вълк, слушане на вълчи вой и при добър късмет - наблюдение и евентуално снимане на самия вълк.
- Наем на водач за пешеходен преход сред дива природа (птици, зубри, вълци, лисици, елени) - 60.00 лв.
- Наем на специализиран транспорт (4x4) - 110.00 лв. /ден независимо от броя на хората.
- Конна езда - 15.00 лв. на час или 25.00 лв. за два часа.
Допълнителните услуги трябва да бъдат заявени минимум 15 дни преди пътуването.
Заплащането на допълнителните услуги се извършва заедно с окончателното заплащане на таксата участие във фотопленера.
Преференции:
- Всеки участник получава персонален бадж удостоверяващ участието му в пленера.
- Възможност за използване на техника Canon по време на пленера.
- Възможност за използване на обективи Sigma по време на пленера.
- Възможност за тест на раници, чанти и аксеоари на марките LensCoat, BlackRapid, Lowepro и стативи и аксесоари Joby по време на пленера - по предварителна заявка.
- Възможност за ползване на укрития и специализирани маскировъчни средства за wildlife фотография.
- Талон за отстъпка за продуктите предлагани от партньорите на Сдружение „Фотоклуб Осмо изкуство"
- Всички участници в пленерите на фотоклуб "Осмо изкуство" получават право да поръчат безплатно клубна карта осигуряваща преференции за участие в клубните мероприятия и при покупка на фототехника от www.photo-shop.bg.
- 5% отстъпка от туристическите продукти предлагани ТА" Стил Травeл".
Авторски права
Правата върху снимките остават изцяло на автора. Организаторите на пленера запазват правото да ползват снимките от него с цел популяризирането му.
Забележка
Организаторите си запазват правото на промени в програмата с цел подобряването на организацията и качеството на пленера.
Информация за Района на ДУ "Студен Кладенец"и укритията за снимане
Стопанството носи името на язовир "Студен кладенец" и е разположено южно от него, върху част от склоновете на Източни Родопи. Площта му е 5577 ха, която включва типичните за региона фауна и видово разнообразие, както и редица застрашени растителни и животински видове. В района на стопанството живеят: елен лопатар, сърна, дива свиня, вълк, лисица, заек и други видове животни и птици. Любителите на дивата природа могат да наблюдават и снимат световно застрашени видове лешояди, скален и морски орел, както и други дневни и нощни грабливи птици. Стопанството предлага фото сафари на елен лопатар и благороден елен, на зубър, диви коне тарпани, лисица, вълк и дива свиня. Върху територията на стопанството, на площ от 774.7 ха е обособен Природен резерват "Вълчи дол", в който може да се насладите на автентична природна среда. Стопанството разполага с две уютни ловни хижи и предлага на своите гости традиционни местни ястия, приготвени от екологично чисти продукти, произведени в района.
Укритие „Студен Кладенец"
Време за път до укритието - 30 мин., от които 15 мин. офроуд.
Укритието разполага с 8 амбразури - седем към мястото на подхранване и една за птици в полет. Снима се „на смени" като участниците се редуват на амбразурите.
Укритието разполага с WC.
Укритието разполага със столове с регулиране на височината и панорамни прозорци.
Диапазон на обективите: 400 - 800mm. Позволява се и има отлични възможности за снимане на хищните птици в полет.
Видове които могат да бъдат заснети: Белоглав лешояд, Египетски лешояд, Черна каня, Гарвани. С повече късмет - Скален орел, Лисица, Морски орел, Вълк.
Обиколка на стопанството - снимане на елени, зубри и др. животни обитаващи територията на ДУ "Студен Кладенец"
Провежда се в деня свободен от снимане от укритие. Използват се ранните часове на деня до обяд и след това в следобедните часове, но може и целият ден. По желание на участниците се снима от кола, пеша или от маскировъчно укритие или с маскировъчно 3D пончо. Може да бъдат снимани: елен лопатар и благороден елен, зубър, диви коне тарпани и други животни обитаващи района на Дивечовъден участък "Студен Кладенец". Локациите за снимане са предварително установени от организаторите на пленера в близост до местата за хранене, предпочитани от животните. Ще бъдат използвани и възможностите за снимане на синявица, кълвачи, пчелояди, белочела сврачка, папуняк и др. Има и много възможности за пейзажна фотография в района на стопанството и язовира.
ЕТИЧНИ ПРАВИЛА НА ФОТОГРАФИТЕ АНИМАЛИСТИ
БЕЗПОКОЙСТВОТО е основното неблагоприятно въздействие, което оказват фотографите анималисти върху дивите животни!
1. Благополучието на дивите животни и местата, които обитават са изключително важни за природата.
2. Снимането на диви птици в близост до гнездата им по време на размножаването е забранено от закона, освен ако не е издадено специално разрешение на фотографа за конкретен вид. Снимането на гнезда причинява безпокойство, в резултат на което възрастните може да напуснат гнездото трайно или временно, което да стане причина за изстиване на яйцата и компрометиране на гнездото. Безпокойството през периода на размножаване на птиците може да стане причина яйцата и малките да бъдат изядени от хищници, които нямат страх от хората, като свраката и сивата врана например. Снимането на гнезда не е проблем единствено за синантропни видове птици (т.е. жеевещи в близост до хората), например бял щъркел, селска и градска лястовица и някои други. Професионалните фотографи анималисти не снимат птици на гнезда, а ползвателите не търсят такива снимки, защото са направени в разрез с етиката при заснемане на диви животни. Снимането на птици в естествената им среда (далеч от гнездото) е предизвикателство, което се отплаща със снимки различни от мътеща птица в гнездо. Такива фотоси обикновено имат по-високи естетически качества, тъй като представят обекта в най-разнообразни моменти и среда и отразяват интересни аспекти от поведението на животното. Такива снимки представляват интерес и за публиката и ползвателите на снимки на диви животни.
3. Системното безпокойство на дивите животни е допълнителен разход на енергия за тях. Това може да причини изнемощяване на индивида, особено през зимата, и в крайна сметка до неговата смърт. Безпокойството на родителите през размножителния период може да доведе до гладуване на малките и тяхната смърт.
4. Ползването на дългофокусни обективи и подходящо укритие намалява вероятността фотографа да обезпокои дивите животни, обект на снимане. Укритията са основно тип камуфлажна палатка или постоянни укрития. Палатките имат предимството на мобилността, а постоянните укрития стоят дълго време и животните свикват с тях. Едни от най-сполучливите фотографии на диви животни са правени от постоянни укрития.
5. Фотографът не трябва да влиза в укритието, ако пред него има диви животни. Ето защо е препоръчително да се влиза в укритието преди изгрев слънце или когато няма животни пред укритието. Изгонването на животните от района на укритието може да стане причина те да не се завърнат повече и това да провали снимачния ден. След заснемането на обекта фотографа не трябва да излиза от укритието, докато животните не са напуснали района. Ако го направи, това ще причини безпокойство и стрес на животните и може да стане причина те де не посещават повече мястото, което ще е в ущърб на фотографите, които ще ползват укритието впоследствие.
6. Безпокойството около укритието може да накара дивите животни да свържат мястото и укритието с хората, т.е. с опасност и те да започнат да избягват мястото.
7. Използването на звукозаписи може да има крайно неблагоприятно въздействие върху дивите птици. Много от птиците използват песента за привличане на партньор, но също така и за маркиране и защита на територията. При използване на звукозапис, родителите изразходват много енергия за да защитават територията си от мнимия противник, а също така губят ценно време, което биха използвали за хранене на малките.
8. Основен съвет към фотографите анималисти е да изучат навиците и поведението на животните, които искат да снимат. Това ще им помогне да направят добри снимки, без това да навреди на животните.
9. Търпение, бавни и плавни движения и тишина - това са основните максими при снимането на диви животни.
Допълнителна информация:
http://www.naturephotographers.net/ethics.html
http://www.digicamhelp.com/how-to/nature/wildlife-photography-ethics/
http://www.discoverwildlife.com/wildlife-nature-photography/ethics-wildlife-photography
http://www.flickr.com/groups/938990@N20/discuss/72157610868689249/
http://www.flickr.com/photos/richarddumoulin/2284289523/
http://www.birdforum.net/showthread.php?t=3144
http://www.sakertour.com/ethics.php
http://www.photolinks.com/resources.html?p_page=ethics_tips.htm
http://www.thefreequark.com/2009/05/wildlife-photography-ethics/
http://www.naturescapes.net/docs/index.php/conservation-and-ethics/40-conservation-a-ethics/345-fine-art-photography-vs-documentary-photojournalism-
За връзка с организаторите на пленера:
Туроператор "Стил Травел" - 0888 855 022
Сдружение Фотоклуб "Осмо изкуство" - 02 444 26 61
Фотография: Иво Зафиров, Светослав Драгиев, Борислав Тончев.