„МАДЖАРОВО - ВУЛКАНЪТ НА ЛЕШОЯДИТЕ" 2016
Wildlife фотография, Пейзажна фотография, Макрофотография
22 - 25 Май 2016 г.
с техника Canon и Sigma
Организатори:
Сдружение Фото Клуб „Осмо Изкуство"
Туристическа агенция Стил Травъл
Със съдействието на:
Канон България
Фотографски системи - официален дистрибутор на Sigma, Lowepro и Joby за България
БДЗП
Динафос ЕООД
Фотопленерът ще се проведе от 22 до 25 май 2016 г. Тази година в програмата на пленера сме предвидили възможности за всички любители на природата и фотографията, като програмата на пленера е разделена на два модула:
- Модул "Wild Life" - снимане на лешояди от укритие и черни щъркели и пойни птици
- Модул "Пейзажна фотография" - снимане на пейзаж и макрофотография сред природата.
МОДУЛ "WILD LIFE"
За участниците в модул Wild Life са предвидени следните снимачни възможности:
1. Снимане на лешояди от укрития "Балджа" с техника Canon. Ще бъдат осигурени обективи със съответните подходящи фокусни разстояния за снимане на лешояди от укритие, както и необходимите за целта фотокамери Canon. В укрития "Балджа" ще бъде разположена техниката осигурена със съдействието на Канон България. За да използват техниката предоставена от Канон България, участниците ще трябва да си носят карти памет - CompactFlash и/или SecureDigital.
2. Снимане на wildlife от новото укритие "Сеноклас" - с новите обективи на Sigma. На участниците ще бъдат предоставени обективи Sigma 150-600 Sport и Sigma 150-600 Contemporary за Nikon и Canon, осигурени със съдействието на Фотографски системи ООД - официален дистрибутор на Sigma за България. В укритие "Сеноклас" участниците ще могат да използват гореописаните обективи със своите фотокамери, като фотокамерите трябва да бъдат от марките Nikon или Canon.
3. Снимане на черни щъркели и пойни птици - За желаещите са осигурени маскировъчни 3D-пончота и маскировъчни укрития. Организаторите водят снимащите до предварително установените подходящи места. Снима се със собствена техника. При положение, че осигурената техника не е заета на 100% в укритията, може да се използва и част от нея. Заявката за "Снимане на черни щъркели и пойни птици" се дава при записването.
Укритията, които ще ползваме в рамките на модул Wild Life са „Балджа" и новото укритие "Сеноклас". Те имат общ капацитет 17 снимащи на ден. Съответно укритията „Балджа" са с капацитет 12 души, а укритието "Сеноклас" - 5 души.
Всеки участник в пленера ползва избрано от него при записването за пленера укритие през един от дните за снимане, съответно - 23-ти или 24-ти май 2016 г.
Участниците в пленера посочват при заявката си, кое укритие желаят да ползват и през кой от дните. Запълването на местата става по реда на записването. Влизането и напускането на укритията става по тъмно.
Възможностите за снимане в двата снимачни дни за участниците в модул Wild Life са следните:
1. Един ден снимане от укритие "Балджа" и един ден снимане от укритие "Сеноклас"
2. Един ден снимане от укритие "Балджа" и участие в програмата "Снимане на черни щъркели и пойни птици".
3. Един ден снимане от укритие "Сеноклас" и участие в програмата "Снимане на черни щъркели и пойни птици".
За снимането от укритията е осигурена подходяща техника (фотокамери и обективи с подходящи фокусни разстояния - пълния списък на техниката предоставена от Canon и Sigma може да видите най-долу в програмата) за снимане на птици със съдействието на Канон България. За всяко укритие ще бъдат подсигурени нужния брой фотокамери със съответните обективи и стативи за тях. Участниците трябва да носят само карта памет (Compact Flash и/или Secure Digital).
ЛЕКТОРИ
Наши консултанти и водачи в света на дивата природа ще бъдат wildlife фотографът Николай Стоянов и дългогодишните организатори на wildlife фотопленери Светослав Драгиев и Борислав Тончев (БДЗП), както и Марин Куртев - експерт с дългогодишен опит в мониторинг и подхранването на лешоядите в Маджарово.
МОДУЛ "ПЕЙЗАЖНА ФОТОГРАФИЯ"
В модул "Пейзажна фотография" ще ни помага Галя Велева - algaivel.
Участниците в модул "Пейзажна фотография" ще използват дните на пленера, за да посетят и заснемат места с красиви изгреви, залези и пейзажи подбрани от организаторите на пленера като меандрите на река "Арда", връх "Шейновец", село "Сеноклас" и др.
За тях сме предвидили посещения (в подходящата за снимане на пейзаж част от денонощието) на местности и населени места в близост до района на провеждане на пленера с характерни и красиви гледки. Участниците в модул "Пейзаж" ще могат да ползват техника Canon и Sigma, като за тях ще бъдат запазени обективите с подходящи фокусни разстояния за пейзажна фотография. Участниците ще имат възможността да работят по темата "пейзажна фотография" заедно с известната с пейзажните си творби Галя Велева - algaivel. Някои от предвидените места за посещение и снимане са:
- Връх Шейновец
- Крепост в село Мезек
- Село Сеноклас и пътя до него
- Меандрите на Арда край Маджарово
- Язовир Ивайловград
НАСТАНЯВАНЕ
Настаняването на участниците в модул "Wild Life" ще бъде в къщи за гости в с. Горно поле .
Настаняването на участниците в модул "Пейзажна фотография" ще бъде в къщи за гости в с. Бориславци.
ПРОГРАМА
22 Май - Неделя
14:00 - 16:00 - Пристигане и настаняване на участниците в къщи за гости - с. Горно поле и къщи за гости в с. Бориславци
16:00 - 17:00 - Акредитиране - в механа „Картал" на Природозащитен център Маджарово.
17:00 - 19:00 - запознаване с техниката предоставена за пленера от Canon и Sigma.
19:00 - 20:00 - За участниците в модул "Wild Life": Запознаване участниците със спецификата и добрите практики за снимане от укритие. Инструктаж презентация за спецификата на снимане на диви животни от укритие и видовете, които могат да се срещнат в района на пленера. Лектори ще бъдат Николай Стоянов, Светослав Драгиев, Марин Куртев и Борислав Тончев (БДЗП).
Място - Природозащитен център Маджарово.
19:00 - 20:00 - За участниците в модул "Пейзаж": Запознаване участниците с маршрутите местата и времето, по което е добре да бъдат посетени за снимане през първия ден от пленера. Ще ни помага - Галя Велева - algaivel. Място - къща за гости в с. Бориславци.
20:00 - 22:00 - За участниците в модул "Wild Life": Вечеря в механа „Картал" и презентация на Марин Куртев - експерт с дългогодишен опит в мониторинг и подхранването на лешоядите в Маджарово.
20:00 - 22:00 - За участниците в модул "Пейзаж": Вечеря в къща за гости - с. Бориславци. Обсъждане между участниците в модул "Пейзаж", плановете за снимане през следващия ден.
23 Май - Понеделник
- Екипите участващи в програма "Снимане на лешояди от укритие" през този ден се събират пред Природозащитен център Маджарово.
03:30 - Отпътуване за местата на укритията.
04:30 - 05:30 - Настаняване в укритията.
05:30 - Начало на снимачния ден. Края на снимачния ден се определя от условията за напускане на всяко от укритията представени пред участниците по време на презентациите на 22 май вечерта.
- Участниците в програмата "Снимане на черни щъркели и пойни птици" заемат местата преди 5:30 ч. Продължителността на престоя в укритието е по преценка на снимащия.
- Участниците в модул "Пейзажна фотография" потеглят по предварително уточнения маршрут за деня в 6:00 ч.
20:00 - 22:00 - Вечеря по местата за настаняване.
24 май - Вторник
- Екипите участващи в програма "Снимане на лешояди от укритие" през този ден се събират пред Природозащитен център Маджарово.
03:30 - Отпътуване за местата на укритията.
04:30 - 05:30 - Настаняване в укритията.
05:30 - Начало на снимачния ден. Края на снимачния ден се определя от условията за напускане на всяко от укритията представени пред участниците по време на презентациите на 5 юни вечерта.
- Участниците в програмата "Снимане на черни щъркели и пойни птици" заемат местата преди 5:30 ч. Продължителността на престоя в укритието е по преценка на снимащия.
- Участниците в модул "Пейзажна фотография" потеглят по предварително уточнения маршрут за деня в 6:00 ч.
20:00 - 22:00 - Гала вечеря за всички участници в пленера в механа "Картал" - Природозащитен център "Маджарово"! Официално закриване на пленера!
25 Май - Сряда
9:00 - 13:00 - Възможност за организиране на кратък преход за снимки на тема пейзаж и макро и събиране на полускъпоценни камъни.
13:00 - 14:00 - Обяд
14:30 - Отпътуване
ЗАПИСВАНЕ И УСЛОВИЯ ЗА УЧАСТИЕ
Местата за участие в пленера са ограничени и попълването им става по реда на подаването на заявка и заплащане на такса участие. Попълването на местата в укритията също става по реда на подаване на заявката за участие в пленера.
Желаещите да участват в пленера, могат да се запишат за участие или в модул "Wild Life" или в модул "Пейзажна фотография". При записването си желаещите да участват в пленера посочват изрично за кой модул се записват като трябва да отбележат това в полето "Забележка"
Желаещите да участват в пленера, трябва да попълнят онлайн формата за записване, като посочат за кой от двата основни модула - "Wild Life" или "Пейзажна фотография" се записват и в тридневен срок да направят авансово плащане в размер на 50% от таксата за участие, след което ще получат потвърждение, че заявката им е приета.
Записващите се за участие в модул "Wild Life" трябва да посочат в заявката в полето в полето "Забележка", кое укритие и в кой ден искат да ползват. Попълването на местата в укритията става по реда на записване.
СРОК ЗА ЗАПИСВАНЕ
Краен срок за подаване на заявка за участие - 15 май 2016 год.
Краен срок за окончателно плащане на таксата за участие - 16 май 2016 г.
ИЛИ ДО ИЗЧЕРПВАНЕ НА МЕСТАТА!
Записването може да стане ТУК!
ЗАПЛАЩАНЕТО НА 100% ОТ СУМАТА ТРЯБВА ДА СЕ ИЗВЪРШИ ДО 16 Май 2016 г.
Важно: При записване за участие в пленера задължително трябва да посочите:
За записващите се в модул "Wild Life"
1. Деня (23 май или 24 май), в който желаете да снимате от укритие.
2. Желаното от Вас укритие ("Балджа", "Сеноклас")
3. Дали желаете да снимате от двете укрития в два поредни дни?
4. Желаете ли да участвате в програмата "Снимане на черни щъркели и пойни птици".
5. Марката техника, с която работите.
За записващите се в модул "Пейзажна фотография"
1. Желаете ли да участвате в програмата "Снимане на черни щъркели и пойни птици".
2. Марката техника, с която работите.
Гореописаната информация трябва да бъде записана в полето "допълнителни услуги по избраната програма" в онлайн формата за записване.
Цени с отстъпка за фотографи участвали в предишни мероприятия на Сдружение "Фотоклуб Осмо изкуство" и студенти:
- с избрана програма Wild Life и ползване на укритие Балджа в единия снимачен ден: 270 лв.
- с избрана програма Wild Life и ползване на укритие Сеноклас в единия снимачен ден: 330 лв.
- с избрана програма Wild Life и ползване на двете укрития в два снимачни дни: 378 лв.
- цена за участие в пленера с избрана програма "Пейзажна фотография": 180 лв.
Цени за участие в пленера:
- с избрана програма Wild Life и ползване на укритие „Балджа" в единия снимачен ден: 300 лв.
- с избрана програма Wild Life и ползване на укритие „Сеноклас" в единия снимачен ден: 360 лв.
- с избрана програма Wild Life и ползване на двете укрития в два снимачни дни: 420 лв.
- цена за участие в пленера с избрана програма "Пейзажна фотография": 200 лв.
Цената е за настаняване в двойни и тройни стаи.
При записване до 25 април участниците ползват допълнителна отстъпка от 5% от горепосочените цени!
Фотографите, участвали в предишни мероприятия на Сдружение "Фотоклуб Осмо изкуство" и студентите трябва при попълването на формата за записване да отбележат в полето "Забележка", че са участвали в предишни мероприятия или че са студенти.
Поради ограничените места за настаняване възможността за настаняване в единични стаи е минимална. Ако все пак желаете да сте настанени сами в стая доплащането е 150лв.
Плащане:
по банков път по сметка:
"СТИЛ ТРАВЕЛ" ЕООД
Про Кредит Банк, клон Младост
IBAN:BG61PRCB92301015455824
BIC:PRCBBGSF
или в брой в офиса на туристическа агенция Стил Травел - София, бул, "Васил Левски" 8.
Цената включва:
За участниците в модул "Wild Life"
- 3 нощувки
- Ползване на укритията „Балджа" и „Сеноклас"
- Подхранване на лешоядите пред укритията за снимане през двата дни.
- Ползване на техника, предоставена от Канон България
- Ползване на обективи, предоставена от Sigma в укритията
- Участие в програмата "Снимане на черни щъркели и пойни птици"
- Ползване на маскировъчни 3D пончота или палатки за програмата "Снимане на черни щъркели и пойни птици", осигурени от организаторите.
- Лекции от опитни wildlife фотографи, както и помощ и съвети от тях по време на снимачния процес.
- Участие в пленера с право на ползване на всички екстри, които са осигурени за участниците.
За участниците в модул "Пейзажна фотография"
- 3 нощувки
- Ползване на техника, предоставена от Канон България и Фотографски системи - официален дистрибутор на Sigma за България
- Участие в програмата "Снимане на черни щъркели и пойни птици"
- Ползване на маскировъчни 3D пончота и палатки за програмата "Снимане на черни щъркели и пойни птици", осигурени от организаторите.
- Снимане на пейзаж на специално избрани от организаторите места, както и помощ и съвети от консултант по време на снимачния процес.
- Участие в пленера с право на ползване на всички екстри, които са осигурени за участниците.
Цената не включва:
- Транспорт, храна и лични разходи
- Конна езда
Преференции:
- Всеки участник получава персонален бадж удостоверяващ участието му в пленера.
- Възможност за използване на техника Canon по време на пленера.
- Възможност за използване на обективи Sigma по време на пленера.
- Възможност за тест на раници и чанти Lowepro и стативи и аксесоари Joby по време на пленера.
- Възможност за ползване на укрития и специализирани маскировъчни средства за wildlife фотография.
- Талон за отстъпка за продуктите предлагани от партньорите на Сдружение „Фотоклуб Осмо изкуство"
- 5% отстъпка от туристическите продукти предлагани ТО "Стил Травeл".
Авторски права
Правата върху снимките остават изцяло на автора. Организаторите на пленера запазват правото да ползват снимките от него с цел популяризирането му.
Забележка
Организаторите си запазват правото на промени в програмата с цел подобряването на организацията и качеството на пленера.
Информация за местността и укритията за снимане - за участниците в модул "Wild Life"
В средното си течение река Арда образува множество красиви меандри. Едни от най-впечатляващите и лесно достъпни за любителите на природните феномени са тези на входа на язовир "Ивайловград" между Маджарово и Бориславци. Меандрите на Арда заедно с нейните пясъчни плажове, язовир "Ивайловград", внушителният скален пръстен около Маджарово и изключително богатото гео и биоразнообразие формират уникален по рода си природен комплекс с много голям потенциал за развитие на екологичен и специализиран туризъм.
Укритие „Балджа"
Време за път до укритието - 30 мин., от които 15 мин. офроуд.
Укритието разполага с две самостоятелни помещения с по 4 и 3 амбразури. Капацитетът на укритията е 12 снимащи. В едното помещение снимащите са 7 души, а във второто 5. (Снима се „на смени" като участниците се редуват )
Укритието разполага с WC.
Укритието разполага със столове с регулиране на височината и панорамни прозорци с размери 0.9 x 0.35m.
Диапазон на обективите: 400 - 500mm. Позволява се и има отлични възможности за снимане на хищните птици в полет.
Видове които могат да бъдат заснети: Белоглав лешояд, Египетски лешояд, Черна каня, Гарван и с повече късмет - Скален орел, Лисица, Морски орел, Вълк.
Укритие „ Сеноклас "
Намира се в близост до западния бряг на язовир „Ивайловград". Укритието разполага с 4 амбразури и е предвидено за 5-ма снимащи. Предоставя възможност за снимане на грабливи птици в полет. Предвидена е възможност за снимане на близки обекти през стъкло.
Тук обекти са египетски лешояд, черна каня, белоглави лешояди. Мястото се посещава и от черни лешояди, чакали, вълци, лисици, морски орли.
Препоръчителни са телеобективи с фокусно разстояние над 300 м . Фокусно разстояние 200мм - за снимане през стъкло.
В укритието има WC.
Програма "Снимане на черни щъркели и пойни птици"
Провежда се в ранните часове на деня. Снима се от маскировъчно укритие или с маскировъчно 3D пончо. Локациите за снимане са предварително установени в близост до местата за хранене, предпочитани от черните щъркели и пойните птици.
Информация за местностите предвидени за посещение от участниците в модул "Пейзажна фотография"
Връх Шейновец
Връх Шейновец се намира в източния дял на Родопите на територията на община Любимец, североизточно от с. Вълче поле, община Любимец и югозападно от с. Мезек, община Свиленград, в близост до българо-гръцката граница. Височината му е 703,6 метра. Върхът е известен сред местното население още и с турското име Курт кале - в превод "Вълчата крепост".
Тук на 5.10.1912 г. става първото сражение в Балканската война. В него загиват 14 от охраняващите котата войници от 30-ти Шейновски полк, дал името на върха. На самия връх има издигнат паметник в памет на загиналите. Днес на върха се издига телевизионна кула с височина над 100 метра, която се забелязва отдалече. При хубаво и ясно време от върха се вижда Бяло море в Гърция. До самия връх може да се стигне с автомобил като се мине през село Мезек.
Крепост в село Мезек
Мезешка крепост - по пътя за Шейновец (Неузетикон или Неутзикон) е средновековно византийско укрепление изградено през 11 - 12 век западно от днешното село Мезек, Община Свиленград. Разположена е на издължена тераса, оформена в подножието на стръмно разклонение на североизточните Родопи, носещо името Св. Марина или Гората. Местното население нарича крепостта „Калето". Крепостта е имала функции на гранична стражева крепост. Охранявала е територии между реките Марица и Арда.
Мезешката крепост се намира непосредствено до село Мезек при надморска височина около 210 метра. До нея се достига по път от западния край на селото водещ до връх Шейновец. Крепостта е на около километър северно от гръцката граница, за което говори и военно съоръжение на мястото на най-източната кула, изградено по времето на Студената война.
Крепостта попада в рамките на природна забележителност "Калето" за защита на скални образувания.
Село Сеноклас и пътя до него
Село Сеноклас се намира в източната част на Родопите, в Южен централен регион, в близост до река Арда и турската и гръцката граници.
В с. Сеноклас се намира най-старата църква в община Маджарово, построена 1858 година, от майстор Георги Борумсуза от с. Устово, Смолянско. През 1913 година, църквата е опожарена, възстановяването става през 1921 година, която е наречена от местното население "Св. Архангел Михаил".
Меандрите на Арда край Маджарово
Язовир Ивайловград
ЕТИЧНИ ПРАВИЛА НА ФОТОГРАФИТЕ АНИМАЛИСТИ
БЕЗПОКОЙСТВОТО е основното неблагоприятно въздействие, което оказват фотографите анималисти върху дивите животни!
1. Благополучието на дивите животни и местата, които обитават
2. Снимането на диви птици в близост до гнездата им по време на размножаването е забранено от закона, освен ако не е издадено специално разрешение на фотографа за конкретен вид. Снимането на гнезда причинява безпокойство, в резултат на което възрастните може да напуснат гнездото трайно или временно, което да стане причина за изстиване на яйцата и компрометиране на гнездото. Безпокойството през периода на размножаване на птиците може да стане причина яйцата и малките да бъдат изядени от хищници, които нямат страх от хората, като свраката и сивата врана например. Снимането на гнезда не е проблем единствено за синантропни видове птици (т.е. живеещи в близост до хората), например бял щъркел, селска и градска лястовица и някои други. Професионалните фотографи анималисти не снимат птици на гнезда, а ползвателите не търсят такива снимки, защото са направени в разрез с етиката при заснемане на диви животни. Снимането на птици в естествената им среда (далеч от гнездото) е предизвикателство, което се отплаща със снимки различни от мътеща птица в гнездо. Такива фотоси обикновено имат по-високи естетически качества, тъй като представят обекта в най-разнообразни моменти и среда и отразяват интересни аспектите от поведението на животното. Такива снимки представляват интерес и за публиката и ползвателите на снимки на диви животни.
3. Системното безпокойство на дивите животни е допълнителен разход на енергия за тях. Това може да причини изнемощяване на индивида, особено през зимата, и в крайна сметка до неговата смърт. Безпокойството на родителите през размножителния период може да доведе до гладуване на малките и тяхната смърт.
4. Ползването на дългофокусни обективи и подходящо укритие намалява вероятността фотографа да обезпокои дивите животни, обект на снимане. Укритията са основно тип камуфлажна палатка или постоянни укрития. Палатките имат предимството на мобилността, а постоянните укрития стоят дълго време и животните свикват с тях. Едни от най-сполучливите фотографии на диви животни са правени от постоянни укрития.
5. Фотографът не трябва да влиза в укритието, ако пред него има диви животни. Ето защо е препоръчително да се влиза в укритието преди изгрев слънце или когато няма животни пред укритието. Изгонването на животните от района на укритието може да стане причина те да не се завърнат повече и това да провали снимачния ден. След заснемането на обекта фотографа не трябва да излиза от укритието, докато животните не са напуснали района. Ако го направи, това ще причини безпокойство и стрес на животните и може да стане причина те де не посещават повече мястото, което ще е в ущърб на фотографите, които ще ползват укритието впоследствие.
Безпокойството около укритието може да накара дивите животни да свържат мястото и укритието с хората, т.е. с опасност и те да започнат да избягват мястото.
6. Използването на звукозаписи може да има крайно неблагоприятно въздействие върху дивите птици. Много от птиците използват песента за привличане на партньор, но също така и за маркиране и защита на територията. При използване на звукозапис, родителите изразходват много енергия за да защитават територията си от мнимия противник, а също така губят ценно време, което биха използвали за хранене на малките.
7. Основен съвет към фотографите анималисти е да изучат навиците и поведението на животните, които искат да снимат. Това ще им помогне да направят добри снимки, без това да навреди на животните.
8. Търпение, бавни и плавни движения и тишина - това са основните максими при снимането на диви животни.
Допълнителна информация:
http://www.naturephotographers.net/ethics.html
http://www.digicamhelp.com/how-to/nature/wildlife-photography-ethics/
http://www.rpsnaturegroup.com/page7.htm
http://www.discoverwildlife.com/wildlife-nature-photography/ethics-wildlife-photography
http://www.flickr.com/groups/938990@N20/discuss/72157610868689249/
http://www.flickr.com/photos/richarddumoulin/2284289523/
http://www.birdforum.net/showthread.php?t=3144
http://www.sakertour.com/ethics.php
http://www.birdswild.biz/ethique/ethique-a.html
http://www.photolinks.com/resources.html?p_page=ethics_tips.htm
http://www.thefreequark.com/2009/05/wildlife-photography-ethics/
http://www.naturescapes.net/docs/index.php/conservation-and-ethics/40-conservation-a-ethics/345-fine-art-photography-vs-documentary-photojournalism-
ОСИГУРЕНА ТЕХНИКА ЗА УЧАСТНИЦИТЕ В ПЛЕНЕРА!
Canon
Фотокамери:
Обективи:
Телеобективи подходящи за използване от участниците в Модул "Wild Life":
Конвертори:
Обективи подходящи за използване от участниците в Модул "Пейзажна фотография"
Бинокли Canon
10x30, 12x36, 10x42L, 15x50, 18x50
ТЕХНИКА SIGMA ОСИГУРЕНА ОТ ФОТОГРАФСКИ СИСТЕМИ ООД ЗА ФОТОПЛЕНЕРА "МАДЖАРОВО - ВУЛКАНЪТ НА ЛЕШОЯДИТЕ" 2016
SIGMA
Обективи (за Canon, Nikon и Sigma):
Телеконвертори:
Фотокамери:
При изявено желание от страна на участниците може да бъдат осигурени и мостри на фотографски раници и чанти Lowepro и стативи и аксесоари Joby.
Продуктите на Lowepro и Joby могат да бъдат осигурени за тест при подадена предварителна заявка на мейл - info@8artclub.com или телефон 02 444 26 61.
За връзка с организаторите на пленера:
Туроператор "Стил Травел" - 0888 855 022
Сдружение Фотоклуб "Осмо изкуство" - 02 444 26 61