ФОТОРАЗХОДКА “СУРВА“ 2025 СЪС SIGMA И ФОТОКЛУБ “ОСМО ИЗКУСТВО”

Събития

Приятели,

Предлагаме Ви традиционно да открием фотографската 2025 година с фоторазходка из селата в Западна България, където се провеждат празненствата „Сурва“.

Още в края на 2024 година се свързахме с някои от сурвакарските групи в района и получихме повече информация за тяхната програма за празника. По тази причина Ви предлагаме една по-дълга, може би по-натоварена, но със сигурност и по-интересна програма за фоторазходката, в рамките на общо 2 дни – 13 и 14 януари 2025 година.

На 13 януари – понеделник - Ви предлагаме да посетим село Садовик и да присъстваме (и снимаме) откриването на празника „Сурва“ и запалването на ритуалния огън на мегдана.

На 14 януари ще проследим обхождането на къщите за здраве и берекет в село Садовик и други села в близост до гр. Брезник. За да не пътуваме няколко пъти от София до Брезник и обратно, сме се договорили с хотел „Бърдото“ в гр. Брезник за възможността да нощуваме там на 13 срещу 14 януари, тъй като празненствата на 13 януари обикновено завършват късно през нощта, а обхождането на къщите започва сутринта на 14 януари.

Междувременно, очакваме да получим пълната програма на кукерските празници по селата в района на гр. Перник и гр. Брезник и ще я споделим с участниците във фоторазходката на място, за да може да посетите и други села в които се отбелязва обичая „Сурва“.

Накратко програмата, която ви предлагаме за тази фоторазходка изглежда по следния начин:

Безплатно

ФОТОРАЗХОДКА “СУРВА“ 2025 СЪС SIGMA И ФОТОКЛУБ “ОСМО ИЗКУСТВО”
с. Садовик
13.01.2025 , 16:00 ч.
14.01.2025

Записването приключи

Споделете с приятели:

13 февруари 2025 г. – Понеделник

16:00 ч. – среща на групата в хотел „Бърдото“, гр. Брезник.

  • Обсъждане на маршрутите и селата, в които според програмата на празненствата и нашите разговори с местните сурвакарски групи са най-интересните за снимане изпълнения.
  • Раздаване на заявената техника Sigma

17:00 ч. – Време за бързо хапване в ресторанта на хотел „Бърдото“, гр. Брезник.

17:30 ч. Потегляне по маршрутите уточнени с участниците по рано през деня.

20:00 ч. – откриване на празника „Сурва“ на площада на село „Садовик“. В празника ще участват 6 групи, които ще излязат от 4 различни страни на площада с факли за запалването на сурвакарският огън и накрая ще има заря която ще освети площада на село Садовик.

14 февруари 2025 г. – Вторник

Сутринта – напускане на хотела

09:30 ч. – потегляне към село „Садовик“ за да се присъединим към сурвакарската група, която ще обикаля по къщите за здраве и берекет.

Обхождането на къщите започва от около 10 ч. и завършва около 14 - 15 ч. след обяд.

Около 16:00 ч. – потегляне към София.

Участието във Фоторазходка „Сурва“ 2025 е безплатно. Желаещите да участват трябва да подадат своята заявка за участие като натиснат бутона записване в програмата на фоторазходката.

СРОК ЗА ЗАПИСВАНЕ – 6 ЯНУАРИ 2025 г.

Желаещите да нощуват в хотел „Бърдото“ на 13 януари трябва да се запишат за участие във фоторазходката, да изберат опция от полето „Тип настаняване“ и да заплатят нощувката предварително по банков път към хотел „Бърдото“ по следната банкова сметка:

"ВАСИДИА" ЕООД

BIC UBBS BGSF

IBAN BG53UBBS88881000791414

Цените за нощувка в хотел „Бърдото“ може да видите на уеб сайта на хотела - https://www.bardoto.com/suites.html

Всеки участник ще може да поръча обективи Sigma за тест, като за целта ще изпратим на записаните за участие списък с налични обективи Sigma за тест веднага след края на срока за записване.

Правата върху снимките направени по време на фоторазходката остават изцяло на автора. Организаторите на фоторазходката запазват правото да ползват снимките от нея с цел популяризирането и.

- Организаторите си запазват правото на промени в програмата с цел подобряването на организацията и качеството на мероприятието.

- Организаторите не извършват, не съдействат и не осигуряват транспорт на участниците, настаняване/ нощувки и изхранване.

- Илюстрациите към програмата са от сурвакарските игри в Пернишко през 2023 и 2024 година.

КОНТАКТИ ЗА ПОВЕЧЕ ИНФОРМАЦИЯ

Фотоклуб Осмо изкуство, Фотографски системи

Тел: (+359) 2 44 11 088

Е-мейл: info@8artclub.com

Празникът Сурова заема важно място сред традиционните маскарадни игри в Средна Западна България. Той се изпълнява всяка година на 13 и 14 януари – народната Нова година (Васильовден по стар стил). За местните селищни общности днес Сурова е най-обичаният празник в годината. Основното ядро в него е маскарадната обредност, чрез която се осъществява позитивен преход от старата към новата година.

Обредното маскиране по Сурова е жива традиция в селищата Батановци, Бела вода, Богданов дол, Велковци, Габров дол, Гигинци, Драгичево, Елов дол, Кошарево, Кралев дол, Лесковец, Непразненци, Ноевци, Светля, Селищен дол, Слаковци, Черна гора, Ярджиловци и много други. В много от тези села населението е силно намаляло, но в дните около Сурова те се оживяват и стават център на невиждана празнична зрелищност и красота.

Преки изпълнители на тази прастара, но жива до днес новогодишна обредност са маскарадните групи, които се наричат „сурвакари“, „сурвашкарье”, „сирвискарье”, „мечкарье”, „старци“. По-голяма част от маскираните участници са преоблечени в кожи от домашни и диви животни, обърнати с козината навън, или в костюми от текстилни пъстроцветни ресни. На кръста си всеки от тях има няколко десетки звънци, хлопки и чанове, а на главата – маска (месно название – лик), изработена от дърво, препарирани части на домашни животни, кожи, рога, опашки, птичи крила и пера. Сред множеството маскирани мъже задължителни персонажи със специални роли са „водачът” (болюбаша), „младоженците”, „сватбената рода“, „свещеникът”, „мечката с мечкаря”. Участниците изработват своите маски сами, затова всяка от тях е уникално произведение на приложното изкуство. Звънците се изработват от майстори-звънчари, а се сгласяват по тон от самите участници в маскарадните игри.

Вечерта на 13 януари сурвакарите излизат в центъра на селището, палят огньове, играят около тях, закачат се с множеството, гостуват на съседни села, посрещат други маскарадни групи, всички заедно играят хоро и се веселят. Рано сутринта на 14 януари, маскираните се събират отново, за да обходят селото. Посещението им във всеки дом е задължителна норма и се тълкува от цялото население като пожелание за здраве и берекет. Във всяка къща „свещеникът“ ритуално венчава „младоженците”, „мечката гази за здраве”, а всички останали шумно и весело играят на двора. Стопаните ги чакат с любов и нетърпение, посрещат ги на трапезата с обредни храни, гощават ги и ги даряват богато…

Всяка сурвакарска група има между 50 и 100 души участници, така че маскираните в народния празник Сурова на 13 и 14 януари в Пернишкия регион са няколко хиляди.

След празника, на свои събирания, сурвакарите, познавайки добре проблемите в селището, решават как да бъдат употребени получените средствата и дарове. Най-често те подпомагат селищни, обществени и читалищни потребности.